Zapisz się na mój newsletter  i bądź ze mną w stałym kontakcie!

Jak działa pętla nawyku?

Czy wiesz, że w naszym życiu sporo rzeczy robimy na tzw. autopilocie? Często dzieje się tak ponieważ gdybyśmy analizowali nasz każdy ruch, gest lub czyn – bylibyśmy wyssani z energii. Jak działa pętla nawyku?

Ostatnio omówiłem temat rejestrowania tego co jemy, dlaczego to jemy i kiedy to jemy. Jeśli nie widziałaś/eś jeszcze pierwszej części – zachęcam Cię do tego aby wrócić, bo jest to pierwszy element całej układanki. Link do tego materiału znajdziesz tu:

Posiadanie autopilotów jest z jednej strony czymś pożądanym, ale z drugiej strony mocno złudnym. W naszym życiu istnieją przecież sytuacje, w których bez zbędnego analizowania potrafimy wykonać czynność. Czy zastanawiasz się za każdym razem w jaki sposób wiążesz buty? Czy analizujesz każdy krok, który doprowadza do zrobienia kawy?

Pętla nawyku ma za zadania ułatwiać Ci podejmowanie tak prostych decyzji. Zielone światło jest znakiem, że możesz iść, czerwone – uważaj i zatrzymaj się. Jednocześnie takie mentalne zielone światła dajemy sobie w momencie gdy czujemy nieprzyjemne dla nas emocje. Nauczeni, że istnieją czynniki, które doprowadzają nas do lepszego samopoczucia sięgamy po różne alternatywy. Czasami pomaga alkohol, czasami sport, czasami sprzątanie, a jeszcze częściej jedzenie. Nie analizuj przez chwilę co jest dobrym rozwiązaniem, a co nie. Zauważ jednak, że wszystkie wymienione przedsięwzięcia mają wspólny mianownik: ucieczka. Pętla nawyku jednak daje nam możliwość rozłożenia tych elementów na czynniki pierwsze i wykorzystania tej pułapki na swoją korzyść.

Jak działa ten mechanizm?

Jak działa pętla nawyku?

Każdy nawyk możemy rozłożyć na 3 kroki: wskazówka, zwyczaj oraz nagroda. Jeśli doprowadzimy do sytuacji, w której diagnozujemy te 3 kroki, z precyzją snajpera wiemy, które to rytuały naszego życia to jesteśmy na wygranej pozycji.

Dowiesz się tego w kolejny materiale VIDEO, który posiada napisy!

ZAPISZ SIĘ NA BEZPŁATNĄ KONFERENCJĘ!

Zapis na bezpłatną konferencję

Komentarze

Podziel się tym postem z innymi

Share on facebook
Share on email
0 0 votes
Article Rating
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x